Spór o historię: Sojusznicy

debata Polska 2020  od 12 lat

W skrócie

Niemcy i Rosja uważały, że ustalenia traktatu wersalskiego doprowadziły do izolacji politycznej obu państw. Ich niezadowolenie przyczyniło się do podpisania porozumienia w Rapallo.

Oglądaj w telewizji

Pt 10.01 7:20
TVP Historialogo
Pt 10.01 7:30
TVP Historia 2logo

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Niemcy oraz Rosja uważały, że ustalenia traktatu wersalskiego były niesprawiedliwe i prowadziły do międzynarodowej izolacji politycznej obu państw. Ich niezadowolenie przyczyniło się do podpisania porozumienia w Rapallo, które zawierało tajny aneks o współpracy wojskowej. Dojście Hitlera do władzy w 1933 roku rozluźniło relacje łączące Berlin i Moskwę. Ich ponownie zacieśnienie nastąpiło dopiero w 1939 roku. 19 sierpnia zakończono rozmowy w sprawie układu handlowego, zaś 23 sierpnia w Moskwie zawarty został pakt o nieagresji, zwany paktem Ribbentrop - Mołotow. W programie poruszony zostanie temat stosunków niemiecko-rosyjskich po zakończeniu I wojny światowej. Widzowie dowiedzą się m.in. dlaczego oba kraje przystały na współpracę, co łączyło Hitlera i Stalina oraz jakie było miejsce Polski w stosunkach międzynarodowych na początku lat trzydziestych i pod ich koniec.

Zobacz także

Ładuję...