Ogień. Azjatycka tradycja (4)
(Fire in Asia)
W skrócie
W regionie Haman w Korei Południowej co roku w maju odbywa się tradycyjny festiwal sztucznych ogni Nakhwa Nori. W języku koreańskim nakhwa oznacza zarazem spadające kwiaty i spadające płomienie.
Oglądaj w telewizji
Opis
W kulturach azjatyckich ogień odgrywa ogromną rolę. Towarzyszy ludziom od początku i jest obecny w życiu rodzinnym, kuchni, religii czy sporcie. Rozniecanie i podtrzymywanie ognia było kluczową umiejętnością już w czasach prehistorycznych. Ogień nie tylko dawał ciepło i światło, ale również pozwolił na rozwój rzemiosł, jak metalurgia i ceramika. Sprzyjając zmianie trybu życia na osiadły, stał się ważnym elementem wierzeń o obrzędów. W całej Azji wciąż znajduje się wiele miejsc, w których kultywuje się rytuały związane z ogniem. Ma on też ogromny wpływ na tamtejszą kuchnię.
W tym odcinku
W regionie Haman w Korei Południowej co roku w maju odbywa się tradycyjny festiwal sztucznych ogni Nakhwa Nori. W języku koreańskim nakhwa oznacza zarazem spadające kwiaty i spadające płomienie. Odnosi się to do fajerwerków, które są przygotowywane przez doświadczonych rzemieślników.