Żelazna kurtyna: Życie pod radziecką okupacją: Tłumienie buntów 1953-1961 (3)

(Iron Curtain: Life Under Soviet Occupation: Crushing the Revolts 1953-1961)

serial dokumentalny Francja 2023  od 12 lat

W skrócie

Po śmierci Stalina reforma w ZSRR stała się możliwa. Protesty wybuchły w Czechosłowacji i Bułgarii, a strajk w NRD przerodził się w narodowy zryw. W 1956 roku Chruszczow potępił zbrodniczy system.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o procesie sowietyzacji, począwszy od 1944 roku do wzniesienia muru berlińskiego. Po II wojnie światowej kraje Europy Środkowo-Wschodniej znalazły się w strefie radzieckiej. Przybliżone zostaną wydarzenia, które doprowadziły do takiego podziału Starego Kontynentu. Widzowie dowiedzą się, jak wpłynęło to na codzienność obywateli tych państw i z jakimi formami oporu się spotkało. Eksperci wyjaśnią, na czym polegały mechanizmy dominacji ZSRR. Nie zabraknie relacji świadków, wywiadów, omówienia prac naukowych i archiwaliów obejmujących filmy propagandowe, domowe nagrania oraz fabuły.

W tym odcinku

Po śmierci Stalina możliwe stało się wprowadzenie reform w ZSRR. Protesty wybuchły w Czechosłowacji i Bułgarii, a strajk w NRD zmienił się w narodowy zryw. W nocy z 24 na 25 lutego 1956 roku Nikita Chruszczow wygłosił w czasie XX Zjazdu KPZR tajny referat, w którym potępił zbrodniczy system stworzony przez swojego poprzednika. W październiku doszło do buntu w Polsce, a miesiąc później radzieckie czołgi stłumiły węgierskie powstanie. Pięć lat później wybudowano mur berliński, symbol podziału Europy.

Ładuję...