Spór o historię: Hetmani polscy
W skrócie
Marcin Kromer w XVI w. opisał rolę hetmana wielkiego jako zastępcy króla na wojnie, odpowiedzialnego za dowodzenie armią, organizację obozów czy sprawy związane z wyżywieniem wojska.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
Marcin Kromer w XVI wieku opisał rolę hetmana wielkiego jako zastępcy króla na wojnie, odpowiedzialnego za dowodzenie armią, organizację obozów i zarządzanie siłami wojskowymi. Ponadto dbał on o sprawy związane z wyżywieniem wojska, ustanawianiem cen na targowiskach i egzekwowaniem sprawiedliwości w zakresie miar i wag. Hetman polny, pełniący rolę pomocnika hetmana wielkiego, odpowiadał za rozpoznanie terenu, działalność szpiegowską i zaopatrzenie. Z biegiem czasu ich obowiązki ulegały zmianom, co stanowi przedmiot badań uczonych, takich jak prof. Dariusz Kupisz i dr Zbigniew Hundert oraz ekspertów z Zamku Królewskiego w Warszawie i Biblioteki Narodowej, którzy analizują ewolucję tych ról w różnych okresach historycznych.