Dzieci świata (7/8)
W skrócie
Obrzezanie uznawane jest za formę okaleczenia, szczególnie jeśli dotyczy żeńskich narządów płciowych. Masajowie właśnie w ten okrutny sposób przygotowują dziewczynki do przyszłego zamążpójścia.
Oglądaj w telewizji
Opis
Filmowcy obserwują codzienne życie dzieci w wieku 5-13 lat, mieszkających w różnych stronach świata, w tym na pustyniach, w lasach deszczowych lub na zboczach Himalajów. Poznamy kulturę plemion Turkana, Himba i sekrety społeczności Masajów. Widzowie dowiedzą się, jak ogromne kontrasty kulturowe i społeczne towarzyszą dorastaniu dzieci w różnych regionach globu. Uczestnicy programu nie zawsze mają dostęp do edukacji, wody pitnej czy wystarczających racji żywności. Nierzadko muszą wykonywać prace i obowiązki niedostosowane do swojego wieku. Autorzy poruszają palące problemy nielegalnej pracy dzieci i bolesnych rytuałów, którym są poddawane, takich jak obrzezanie czy skaryfikacja. Odwiedzają nielegalne kopalnie miki i szafirów, w których pracują dzieci. W slumsach poznają utalentowanego chłopca, który tańczy balet.
Jedno z najsłynniejszych plemion Afryki, Masajowie, kultywuje pewne kontrowersyjne zwyczaje. Obrzezanie, choć praktykowane w wielu krajach świata, uznawane jest za formę trwałego okaleczenia, szczególnie jeśli dotyczy żeńskich narządów płciowych. Zamieszkujący Kenię i Tanzanię Masajowie właśnie w ten okrutny sposób przygotowują dziewczynki do przyszłego zamążpójścia. W niektórych kenijskich wioskach obrzezaniu są poddawane nawet ośmiolatki. Ekipa poznaje jedenastoletnią Nayonde, która niebawem wyjdzie za mąż. W zamian za nią rodzina dziewczynki otrzyma dziesięć krów.