Korona królów. Jagiellonowie (229)
W skrócie
Młody król Władysław znajduje się pod wpływem Oleśnickiego. Stanisław Ciołek, w imieniu władcy, prosi o rękę królewny Anny. Cesarz odmawia. Postanawia wesprzeć finansowo Świdrygiełłę.
Oglądaj w telewizji
Opis
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Władysław, Świdrygiełło i Jan Hińcza jadą do Wilna. Po drodze spotykają siostry Holszańskie. Niebawem Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z jedną z poznanych księżniczek - Sonką (Maria Pawłowska). Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk Hohenzollern (Mikołaj Wachowski). Czesi proponują Władysławowi koronę, a relacje z Krzyżakami wciąż są napięte.
W tym odcinku
Sierpień 1434 roku. Królowa Zofia i towarzyszący jej Jan Hińcza przybywają do Sanoka. Młody król Władysław, choć formalnie rządzi na Wawelu, znajduje się pod wpływem Oleśnickiego, co Kazimierz mu wypomina. Tymczasem do Budy udaje się polskie poselstwo. Stanisław Ciołek, w imieniu króla, prosi o rękę królewny Anny, wnuczki cesarskiej pary. Cesarz odmawia i postanawia wesprzeć finansowo Świdrygiełłę w jego dążeniach do zdobycia wielkoksiążęcego tronu. Księżna Anna Fiodorówna zabrania swej córce Ofce utrzymywania kontaktów z Dziersławem, a następnie zabiera ją do Warszawy. Dorota z Rytwian przekonuje księżniczkę, by nie godziła się na ucieczkę. Tymczasem arcybiskup Jastrzębiec odnajduje Dziersława i grozi mu wydziedziczeniem, jeśli ten nie zwróci zrabowanych skarbów.