Dzieci świata (3/8)

program edukacyjny  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Marzena Figiel-Strzała sprawdza, jak dziś wygląda biznes odzieżowy w Bangladeszu. Prawda okazuje się szokująca. W toku produkcji ubrań są zatrudniane za głodowe stawki małe dzieci.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Filmowcy obserwują codzienne życie dzieci w wieku 5-13 lat, mieszkających w różnych stronach świata, w tym na pustyniach, w lasach deszczowych lub na zboczach Himalajów. Poznamy kulturę plemion Turkana, Himba i sekrety społeczności Masajów. Widzowie dowiedzą się, jak ogromne kontrasty kulturowe i społeczne towarzyszą dorastaniu dzieci w różnych regionach globu. Uczestnicy programu nie zawsze mają dostęp do edukacji, wody pitnej czy wystarczających racji żywności. Nierzadko muszą wykonywać prace i obowiązki niedostosowane do swojego wieku. Autorzy poruszają palące problemy nielegalnej pracy dzieci i bolesnych rytuałów, którym są poddawane, takich jak obrzezanie czy skaryfikacja. Odwiedzają nielegalne kopalnie miki i szafirów, w których pracują dzieci. W slumsach poznają utalentowanego chłopca, który tańczy balet.

W Bangladeszu, należącym do najbiedniejszych i najgęściej zaludnionych krajów na świecie, dwoje na troje dzieci poniżej piątego roku życia cierpi z powodu niedożywienia. Jednocześnie państwo to na wielką skalę produkuje i eksportuje odzież do krajów Zachodu. W 2023 r. minęło dziesięć lat od pamiętnej katastrofy budynku Rana Plaza w Szabharze, w którym swoje szwalnie miały największe światowe marki. Pod gruzami zginęły wówczas 1134 osoby, a ponad 2500 zostało rannych. Marzena Figiel-Strzała sprawdza, czy wyciągnięto konsekwencje po tej tragedii i jak dziś wygląda biznes odzieżowy w Bangladeszu. Prawda okazuje się szokująca. W toku produkcji ubrań eksportowanych do krajów Europy są zatrudniane za głodowe stawki małe dzieci.

Twórcy

Ładuję...