Marzyciele: Chłopski marszałek

W skrócie
Maciej Rataj wychował się w chłopskiej rodzinie pod Lwowem. Skończył filologię klasyczną, startował w wyborach z ramienia PSL Wyzwolenie, współtworzył konstytucję marcową oraz był marszałkiem Sejmu.
Oglądaj w telewizji
Opis
Cykl prezentujący sylwetki Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny oraz byli związani z Krakowem. W czasie rozbiorów i utraty polskiej państwowości dawna stolica Polski stała się centrum myśli niepodległościowej. Miasto było miejscem licznych powstań, spisków, konspiracji oraz batalii. Dążenia niepodległościowe trwały do momentu całkowitego odzyskania suwerenności.
Maciej Rataj wychował się w ubogiej chłopskiej rodzinie pod Lwowem. Skończył filologie klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim, uczył łaciny i greki, startował w wyborach do Sejmu Ustawodawczego z ramienia PSL Wyzwolenie, współtworzył konstytucję marcową oraz był marszałkiem Sejmu pierwszej kadencji. W trakcie zamach majowego ustępujący prezydent Wojciechowski przekazał mu swoje uprawnienia. W latach 1936 - 39 sprawował funkcje Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zginął z rąk Niemców w Palmirach.