Spór o historię: Walka o granicę wschodnią
W skrócie
Większość granic odradzającej się po zaborach Polski została ustalona na konferencji w Wersalu. Problematyczne okazały się tereny wschodnie, gdzie granica ukształtowała się w wyniku czynu zbrojnego.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
Większość granic odradzającej się po zaborach Polski została ustalona podczas konferencji w Wersalu. Problematyczne okazały się jednak tereny wschodnie gdzie granica ukształtowała się w wyniku czynu zbrojnego. 1 listopada 1918 roku rozpoczęły się walki o Lwów. Kilkanaście tygodni później doszło do ataku ze strony bolszewików, którzy próbowali podbić Rzeczpospolitą. Ostatecznie walki zakończyły się klęską Rosji. 18 marca 1921 roku w Rydze podpisany został traktat Polski z sowieckimi republikami: Rosji, Ukrainy i Białorusi. Na mocy ustaleń Polska zachowała Małopolskę Wschodnią, zachodnią część byłej guberni wołyńskiej oraz byłą gubernię wileńską bez jej zachodniej części. Ponadto w 1922 roku do Polski przyłączono Wilno.