Spór o historię: Strażnicy wschodniej granicy

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Po przegranej wojnie z Polską władze w Moskwie organizowały działania grup dywersyjnych, które dokonywały napadów i morderstw. Aby się przed nimi bronić, w 1924 r. utworzono Korpus Ochrony Pogranicza.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Przegrana przez Sowietów wojna z Polską przekreśliła ich nadzieje na eksport rewolucji bolszewickiej do Europy. Ustalona w Rydze wschodnia granica Polski nie satysfakcjonowała przywódców sowieckich. Władze w Moskwie organizowały działania grup dywersyjnych przenikających do Polski, które dokonywały napadów i morderstw. Na początku sierpnia 1924 roku silny oddział sowiecki opanował na kilka godzin nadgraniczne miasteczko Stołpce. Po tym zdarzeniu w sierpniu 1924 roku podjęto decyzję o stworzeniu specjalnej formacji wojskowej pod nazwą Korpusu Ochrony Pogranicza. Miała ona m.in. strzec nienaruszalności urządzeń granicznych. 1 września 1939 roku w Korpusie Ochrony Pogranicza służyło około 19 tysięcy żołnierzy.

Zobacz także

Ładuję...