Spór o historię: Władcy polscy: Stanisław Leszczyński

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

4 października 1705 roku Stanisław Leszczyński zasiadł na tronie Polski. W zdobyciu korony pomógł mu król Szwecji Karol XII. Nowy władca spotkał się z chłodnym przyjęciem szlachty.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

4 października 1705 roku syn podskarbiego wielkiego koronnego Rafała Leszczyńskiego, dwudziestoośmioletni wojewoda poznański Stanisław Leszczyński zasiadł na tronie Polski. Po raz pierwszy koronacja odbyła się w Warszawie, zaś w zdobyciu korony pomógł mu król Szwecji Karol XII. Nowy władca spotkał się z chłodnym przyjęciem szlachty. Na dworach europejskich traktowano go jak szwedzką marionetkę. Po zwycięstwie Rosji nad Szwecją i ponownym objęciu władzy przez Augusta II Stanisław Leszczyński uciekł z kraju. Wrócił dopiero po śmierci króla w 1733 roku. Po nieudanej walce o tron z Augustem III wyjechał do Francji, gdzie od swojego teścia Ludwika XV otrzymał księstwo Lotaryngii i Baru. Zmarł w 1766 roku, w wieku 89 lat.

Zobacz także

Ładuję...