Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem-Bułecką 2: Stanisław Gąsienica-Byrcyn - kowalstwo artystyczne (1)
![zdjęcie](http://media.teleman.pl/photos/720x445/Magiczne-Podhale-z-Sebastianem-Karpielem-Bulecka-2-Grzegorz-Bryniarski-Lesniczy-TPN-2023.jpg)
W skrócie
Stanisław Gąsienica-Byrcyn z Gładkiego w Zakopanem od lat zajmuje się kowalstwem artystycznym. Wśród jego pasji są też: las, zwierzęta, narty, góralszczyzna i wszystko, co z nią związane.
Oglądaj w telewizji
![logo](http://media.teleman.pl/logos/80x64/190.png?v=1605860117)
Opis
Twórcy cyklu prezentują charakterystyczną architekturę Podhala i zwyczaje związane z budownictwem. Rozmawiają także z ludźmi regionu. Program prowadzi góral, piosenkarz i architekt Sebastian Karpiel-Bułecka.
Stanisław Gąsienica-Byrcyn od lat zajmuje się kowalstwem artystycznym. Rozgrzane do czerwoności pręty przeobraża w artystyczne cacka (swojej żonie sprezentował metalowe tulipany i inne piękne przedmioty). Z żywicy robi maść według receptury francuskiego medyka z dworu Uznańskich, która słynie z leczniczych właściwości. Lista pasji kowala z Gładkiego w Zakopanem jest długa. Są na niej kowalstwo artystyczne, las i zwierzęta. Są narty, jest góralszczyzna i wszystko, co z nią związane. Podhale, to jedno z miejsc w którym tradycyjne rzemiosło ma się dobrze i jest przekazywane w rodzinie na kolejne pokolenia. Sebastian chętnie sprawdzi, na czym w praktyce polega praca jego gospodarza.