Spór o historię: Gorący czerwiec 1989

W skrócie
Wybory czerwcowe były pierwszym aktem politycznym po II wojnie światowej, w którym komuniści dopuścili do głosu opozycję. Wkrótce zaczęły się jednak spory o istotę zmian, które nastąpiły.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
Wybory czerwcowe były pierwszym aktem politycznym po II wojnie światowej, w którym komuniści dopuścili do głosu opozycję. Społeczeństwo odrzuciło jednak listę krajową i zdecydowanie opowiedziało się za opozycją. Wprawdzie Joanna Szczepkowska w Dzienniku telewizyjnym ogłosiła, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm, ale już wkrótce zaczęły się spory o istotę zmian, które nastąpiły i o to, kto był ich beneficjentem. Zarysowały się wówczas podziały, które ukształtowały polską scenę polityczną.