Vasa. Okręt widmo: Odzyskane skarby (2-ost.)

(Vasa, le galion fantôme: Les trésors retrouvés)

film dokumentalny Francja 2023  od 12 lat

W skrócie

Vasa spoczęła na głębokości 30 metrów. W katastrofie zginęło około trzydziestu osób. Znalezienie szkieletów ofiar dostarcza cennych odkryć. Badacze nie znają jeszcze wielu sekretów tego okrętu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o legendarnym szwedzkim okręcie wojennym Vasa. Statek zatonął w sierpniu 1628 roku zaledwie kilka godzin po wyruszeniu w swój dziewiczy rejs. Po ponad trzech wiekach, w 1961 roku, wrak prawie w całości został wydobyty z dna morza. Nurkowie powracają w to miejsce, aby dokonać nowych odkryć. Dzięki postępom w identyfikacji próbek DNA naukowcy są w stanie poznać twarze niektórych członków załogi oraz ujawnić nieznane dotąd sekrety tamtych odległych czasów. Nie zabraknie szczegółowych analiz wzbogaconych nowoczesną grafiką komputerową, materiałów archiwalnych oraz wypowiedzi historyków. Poznamy dzieje odkrywania tajemnic niezwykłego galeonu, który jest związany z historią basenu Morza Bałtyckiego od XVII wieku.

Po zatonięciu Vasy w 1628 roku, mieszkańcy Sztokholmu próbowali odzyskać cenne przedmioty z wraku, spoczywającego na głębokości 30 metrów. Dowiemy się m.in. jak stocznia zdobyła materiały potrzebne do budowy takiego okrętu. Okazało się, że drewno z którego powstał, pochodziło z okolic Wilna, czyli z ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Szwedzi opracowali system, który pozwolił im wykorzystać bogactwa naturalne swoich wrogów. W katastrofie zginęło około trzydziestu osób, z których piętnaście zostało odnalezionych podczas poszukiwań i zidentyfikowanych. Natrafiono też na kości należące prawdopodobnie do dwóch innych osób. Znalezienie tych szkieletów dostarcza cennych odkryć. Vasa ujawnia unikalne informacje na na temat geopolityki Starego Kontynentu i życia codziennego naszych przodków. Archeolodzy, rozwiązując jedne zagadki, natychmiast napotykają na kolejne. Nie znamy jeszcze wielu sekretów tego niezwykłego okrętu.

Twórcy

Ładuję...