Spór o historię: Władcy polscy: Kazimierz III Wielki

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Kazimierz III Wielki, najmłodszy syn Władysława Łokietka. Jego przydomek nadała mu historia. Twórcy zastanawiają się, czym ostatni z panujących z dynastii Piastów zasłużył sobie na takie miano.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Kazimierz III Wielki, najmłodszy syn Władysława Łokietka, otrzymał imię po swoim dziadzie po mieczu, Kazimierzu - księciu kujawskim. Jego przydomek zaś nadała mu historia. Twórcy zastanawiają się, czym ostatni z panujących z dynastii Piastów zasłużył sobie na takie miano. Zaczynał skromnie, jednak to dzięki jego rządom kraj wzniósł się na swoje wyżyny i zyskał na znaczeniu. W trakcie swojego panowania niemal trzykrotnie powiększył jego terytorium. Zadbał o uporządkowanie prawa. W celu poprawy obronności, nakazał budowę nowych zamków i umocnienie istniejących. W 1346 roku założył w Krakowie Studium Generale. Zaczął bić własną monetę srebrną - grosza. Poprawił stosunki z Zakonem Krzyżackim i Czechami. Zawarł sojusz z Węgrami. Za jego panowania Polska rozkwitła.

Zobacz także

Ładuję...