Matylda (9/13)

serial kostiumowy Polska 2024  od 16 lat

W skrócie

Sokołow podsuwa Rubinowi pomysł na wykorzystanie śmierci Maryny. W związku z tą sprawą zostaje aresztowany Boden. Mąż przewozi Izabellę do przytułku w Lublinie. Tam poznaje ona Wandę Bilińską.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Druga połowa XIX wieku. Matylda Bilińska uczy się na jednej z lubelskich pensji. Pewnego dnia właścicielka bursy, madame Kretoczkin (Alona Szostak), za mówienie po polsku, czytanie polskiej literatury romantycznej oraz udział w konspiracyjnych zebraniach kobiet, zamierza oddać dziewczynę w ręce policji. Matylda, która jest przekonana, że jej rodzice nie żyją, ucieka wówczas do Brzeziny na Podlasiu. Tam wraz z rodziną mieszka przyjaciel jej ojca, Witold Różański (Dariusz Chojnacki). Żona mężczyzny, Helena (Małgorzata Buczkowska), nie kryje niezadowolenia z przybycia dziewczyny do dworu. Jej uwaga skupiona jest na wydaniu za mąż najstarszej córki, Aleksandry (Emma Giegżno), która kocha z wzajemnością Rosjanina Piotra Sokołowa (Maurycy Popiel). Okoliczny bogacz Maurycy Rubin (Mirosław Haniszewski) mieszka w pałacu z piękną żoną Izabelą (Grażyna Sobocińska) oraz chorującą na serce córeczką Urszulką. Przyjazd Bilińskiej niepokoi go. To właśnie on bowiem przyczynił się do zesłania na Syberię ojca dziewczyny, Tadeusza (Ireneusz Czop), i przejął ich rodzinny majątek. Mężczyzna knuje intrygę. Postanawia wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa. Żyjący w cieniu ojca Michał (Karol Franciszek Nowiński) nie ma odwagi zaprotestować. Tymczasem ojciec Matyldy, wykorzystuje okazję i ucieka z katorgi na Syberii. Ścigany jest jednak nie tylko przez Rosjan, ale i ludzi Rubina. W Brzezinie Matylda poznaje przystojnego wdowca, doktora Roberta Bodena (Kamil Szeptycki). Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i zaczynają snuć wspólne plany. Nie wiedzą jeszcze, że ich los jest już przesądzony...

W tym odcinku

Zmęczona Maryna niesie wodę ze studni i upada. Kazik znajduje jej ciało. Niebawem do dworu dociera wiadomość o śmierci kobiety. Adam, który został postrzelony w pojedynku, leczy się pod okiem Bodena i Heleny. Matylda i Michał odwiedzają go i dowiadują się, że młody Różański jest nadal w kiepskim stanie. Sokołow wraca z Petersburga i podsuwa Rubinowi pomysł na wykorzystanie śmierci służącej. W związku z tą sprawą zostaje aresztowany Boden. Piotr próbuje udobruchać Aleksandrę, ale bezskutecznie. Córka Heleny nie chce słyszeć o nowej dacie ślubu. Wkrótce Matylda zaczyna podejrzewać, że Sokołow może mieć coś wspólnego z zatrzymaniem Roberta. Przebywająca w areszcie domowym Izabella próbuje uciec, ale Rubin ją powstrzymuje. Przy pomocy doktora Schellmana usypia żonę i przewozi do przytułku dla kobiet w Lublinie. Tam kobieta poznaje Wandę Bilińską, ale nie wie, że to matka Matyldy. Zachar wraca z misji w Rosji przekonany o śmierci Bilińskiego. Tymczasem w lubelskim sądzie rozpoczyna się rozprawa przeciwko Bodenowi. Ważkowa załatwia doktorowi świetnego obrońcę z Warszawy. Niespodziewanie Sokołow zeznaje na korzyść Roberta.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...