Korona królów. Jagiellonowie (84)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Król uroczyście wjeżdża do Krakowa. Mieszkańcy, którzy mają w pamięci jego triumf pod Grunwaldem, nie kryją zachwytu. Mścisław, który jest teraz ulubieńcem Jagiełły, obiecuje wstawić się za Zyndramem.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Para królewska dowiaduje się od Mszczuja o śmierci arcybiskupa Mikołaja Kurowskiego. Jan Szafraniec, Zbigniew Oleśnicki i Ciołek mają nadzieję, że nikt nie dowie się, kto rozpuszczał plotki o jego rzekomym romansie z Anną. Król uroczyście wjeżdża do Krakowa. Mieszkańcy, którzy wciąż mają w pamięci jego triumf pod Grunwaldem, są zachwyceni. Karim i Dobek ratują Katarzynę z Goraja. Hanusz ginie z ręki Heinricha (Oliwer Witek). Mścisław, który jest teraz ulubieńcem króla, obiecuje Femce, że wstawi się za Zyndramem. Tymczasem ten szykuje się do wizyty na Wawelu. Lech wsypuje mu do polewki tajemniczy proszek, po którym rycerz zachowuje się jakby był pijany.

Występują

Zobacz także

Ładuję...