Matylda (8/13)

serial kostiumowy Polska 2024  od 16 lat

W skrócie

Michał postanawia zabrać Matyldę na przejażdżkę konną. Żabiński podąża za nimi. Widzi, że udali się do domu Bodena. Rubin dowiaduje się o zdradzie żony. Wyzywa Adama na pojedynek.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Druga połowa XIX wieku. Matylda Bilińska uczy się na jednej z lubelskich pensji. Pewnego dnia właścicielka bursy, madame Kretoczkin (Alona Szostak), za mówienie po polsku, czytanie polskiej literatury romantycznej oraz udział w konspiracyjnych zebraniach kobiet, zamierza oddać dziewczynę w ręce policji. Matylda, która jest przekonana, że jej rodzice nie żyją, ucieka wówczas do Brzeziny na Podlasiu. Tam wraz z rodziną mieszka przyjaciel jej ojca, Witold Różański (Dariusz Chojnacki). Żona mężczyzny, Helena (Małgorzata Buczkowska), nie kryje niezadowolenia z przybycia dziewczyny do dworu. Jej uwaga skupiona jest na wydaniu za mąż najstarszej córki, Aleksandry (Emma Giegżno), która kocha z wzajemnością Rosjanina Piotra Sokołowa (Maurycy Popiel). Okoliczny bogacz Maurycy Rubin (Mirosław Haniszewski) mieszka w pałacu z piękną żoną Izabelą (Grażyna Sobocińska) oraz chorującą na serce córeczką Urszulką. Przyjazd Bilińskiej niepokoi go. To właśnie on bowiem przyczynił się do zesłania na Syberię ojca dziewczyny, Tadeusza (Ireneusz Czop), i przejął ich rodzinny majątek. Mężczyzna knuje intrygę. Postanawia wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa. Żyjący w cieniu ojca Michał (Karol Franciszek Nowiński) nie ma odwagi zaprotestować. Tymczasem ojciec Matyldy, wykorzystuje okazję i ucieka z katorgi na Syberii. Ścigany jest jednak nie tylko przez Rosjan, ale i ludzi Rubina. W Brzezinie Matylda poznaje przystojnego wdowca, doktora Roberta Bodena (Kamil Szeptycki). Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i zaczynają snuć wspólne plany. Nie wiedzą jeszcze, że ich los jest już przesądzony...

W tym odcinku

Matylda i Michał spędzają miesiąc miodowy w pałacu, Rubin obiecuje im podróż poślubną po zbiorach, a sam zamierza zabrać się razem z nimi. Izabella zauważa, że Matylda nie jest szczęśliwa i podejrzewa, że tęskni za Bodenem. Tymczasem Robert popada w marazm, Adam postanawia mu pomóc. Wicher i Zbych trafiają na targu na pośredników emigracyjnych, co skłania Wichra do rozważenia wyjazdu do Ameryki. Matylda zaczyna tracić wiarę w plan Michała. Kiedy mąż postanawia zabrać ją na przejażdżkę konną, Żabiński rusza za nimi i odkrywa, że trafiają do domu Bodena. Matylda spędza namiętne chwile z ukochanym, a Michał spotyka się z przyjacielem, Ignacym. Izabella korzysta z nieobecności Rubina i udaje się na kolejną schadzkę z Adamem. Zostają zauważeni przez Żabińskiego, który donosi Rubinowi o zdradzie żony. Helena i Witold cieszą się spokojem po uwolnieniu się od długów. Wkrótce Aleksandra informuje jednak, że Sokołow po raz kolejny postanowił przesunąć ślub, co zapowiada kolejny skandal towarzyski. Helena zaczyna się nawet zastanawiać, czy nie powinna wydać córki za kogoś innego, na przykład za bratanka Ważkowej. Maryna informuje Łukasiaka, że spodziewa się dziecka. Po powrocie Izabelli ze schadzki bezwzględny Rubin zamyka ją w sypialni, oznajmiając służbie i domownikom, że jest chora. Wieczorem udaje się do Różańskich i wyzywa Adama na pojedynek.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...