Korona królów. Jagiellonowie (76)
W skrócie
Ulryk von Jungingen ustawia wojsko na wzgórzach koło Stębarku. Zapowiada, że zniszczy unię Korony i Litwy. Jagiełło uczestniczy we mszy świętej Mikołaja Trąby. Potem zaczyna wydawać rozkazy.
Oglądaj w telewizji
Opis
1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.
W tym odcinku
Ulryk von Jungingen ustawia wojsko na wzgórzach koło Stębarku. Zapowiada, że zniszczy unię Korony i Litwy. Jagiełło uczestniczy we mszy odprawianej przez Mikołaja Trabę. Potem zaczyna wydawać rozkazy, jak mają być ustawione chorągwie. Tuż przed bitwą Jurga zostaje rycerzem. Posłowie krzyżaccy przywożą dwa miecze. Król je przyjmuje i wydaje rozkaz do ataku. Na Wawelu choruje królewna Jadwiga. Medyk nie potrafi wyleczyć jej skaleczonej rączki, która mocno spuchła. Arcybiskup Mikołaj Kurowski przykłada na ranę chleb z pajęczyną. Okazuje się, że Nieradka jest w ciąży. Pietrek znowu wymyka się z obozu i wpada w ręce Krzyżaków.