Giganci nauki: Tworzywa sztuczne historia i teraźniejszość
W skrócie
Materiały te nie występują w przyrodzie. Do ich powstania i rozpowszechnienie przyczynił się człowiek. Można znaleźć je w ubraniach, zabawkach, opakowaniach, pojazdach i naczyniach.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorski teleturniej TVP poświęcony tylko i wyłącznie wiedzy naukowej. Łączy w sobie emocje, zabawę i rywalizację z edukacją, propagowaniem nauki i zgłębianiem jej tajemnic. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu tematowi i kończy go wyłonienie jednego zwycięzcy. Zostaje nim osoba, która najlepiej zna odpowiedzi na pytania przygotowane przez ekspertów z danej dziedziny, dziennikarzy i konkurentów. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, liczy się tylko wiedza. Laureat programu otrzyma tytuł Giganta Nauki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Format teleturnieju to trzy rundy oraz finał wyłaniający czempiona. Każda runda ma inne zasady, a punkty zdobyte w poszczególnych rundach sumują się.
Materiały te nie występują w przyrodzie. Do ich powstania i rozpowszechnienie przyczynił się człowiek. Można znaleźć je w ubraniach, zabawkach, opakowaniach, pojazdach i naczyniach. Wykorzystuje się je także do produkcji szwów, implantów, mebli i ozdób. Cechują się lekkością, łatwym przetwarzaniem i niskimi kosztami produkcji. Do ich wad należą m.in. niska odporność na wysokie temperatury, długi czas rozkładu i właściwości mechaniczne gorsze od występujących w materiałach naturalnych.