Matylda (7/13)

serial kostiumowy Polska 2024  od 16 lat

W skrócie

Rubin postanawia przyspieszyć ślub młodych. Matylda błaga go o zwolnienie z przysięgi. Izabella przynosi jej wiadomość od Bodena, który z nią zrywa. Zdruzgotana dziewczyna chce popełnić samobójstwo.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Druga połowa XIX wieku. Matylda Bilińska uczy się na jednej z lubelskich pensji. Pewnego dnia właścicielka bursy, madame Kretoczkin (Alona Szostak), za mówienie po polsku, czytanie polskiej literatury romantycznej oraz udział w konspiracyjnych zebraniach kobiet, zamierza oddać dziewczynę w ręce policji. Matylda, która jest przekonana, że jej rodzice nie żyją, ucieka wówczas do Brzeziny na Podlasiu. Tam wraz z rodziną mieszka przyjaciel jej ojca, Witold Różański (Dariusz Chojnacki). Żona mężczyzny, Helena (Małgorzata Buczkowska), nie kryje niezadowolenia z przybycia dziewczyny do dworu. Jej uwaga skupiona jest na wydaniu za mąż najstarszej córki, Aleksandry (Emma Giegżno), która kocha z wzajemnością Rosjanina Piotra Sokołowa (Maurycy Popiel). Okoliczny bogacz Maurycy Rubin (Mirosław Haniszewski) mieszka w pałacu z piękną żoną Izabelą (Grażyna Sobocińska) oraz chorującą na serce córeczką Urszulką. Przyjazd Bilińskiej niepokoi go. To właśnie on bowiem przyczynił się do zesłania na Syberię ojca dziewczyny, Tadeusza (Ireneusz Czop), i przejął ich rodzinny majątek. Mężczyzna knuje intrygę. Postanawia wydać Matyldę za swojego syna z pierwszego małżeństwa. Żyjący w cieniu ojca Michał (Karol Franciszek Nowiński) nie ma odwagi zaprotestować. Tymczasem ojciec Matyldy, wykorzystuje okazję i ucieka z katorgi na Syberii. Ścigany jest jednak nie tylko przez Rosjan, ale i ludzi Rubina. W Brzezinie Matylda poznaje przystojnego wdowca, doktora Roberta Bodena (Kamil Szeptycki). Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i zaczynają snuć wspólne plany. Nie wiedzą jeszcze, że ich los jest już przesądzony...

W tym odcinku

Boden stara się spędzać jak najwięcej czasu z synem. Helena spotyka się z Rubinem, aby upewnić się, czy nadal jest zainteresowany ślubem Matyldy i Michała. Mężczyzna stawia pewien warunek - chce być pewien, że Bilińska dochowała czystości przed zamążpójściem. Ada przekazuje Robertowi list od Matyldy. Wkrótce Helena zabiera Matyldę do pałacu Rubina, gdzie zostaje poddana brutalnemu badaniu przez doktora Schellmana. Bilińska spędza noc w pałacu, gdzie może liczyć na życzliwość Michała i Izabelli. Rubin martwi się brakiem informacji od Zachara o Bilińskim. Postanawia przyspieszyć zaręczyny i ślub młodych. Matylda błaga go o zwolnienie ze złożonej przysięgi. Michał przeprasza ją za zachowanie ojca. Wicher pomaga odbudować dom matki Ady. Wspiera go Zbych, który roztacza wizję dobrobyty, jaki czeka na chłopów w Ameryce. Sokołow przysyła Aleksandrze list z przeprosinami, ale Helena uważa, że to za mało. Izabella z kolei przynosi Matyldzie wiadomość od Bodena, który z nią zrywa. Zdruzgotana dziewczyna próbuje popełnić samobójstwo, ale w ostatniej chwili zostaje uratowana przez Michała. Ten wkrótce przekazuje jej, że jej ojciec żyje i przedstawia plan, jaki dla nich przygotował. Matylda decyduje się za niego wyjść.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...