Spór o historię: Wyjście armii generała Andersa

debata Polska 2019  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Jednym z postanowień układu Sikorski - Majski było utworzenie na terenie ZSRR Armii Polskiej, która miała podlegać zwierzchnictwu Sowietów. Stalin nie zamierzał dotrzymać złożonych obietnic.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Jednym z postanowień zawartego 30 lipca 1941 roku w Londynie układu Sikorski - Majski, przywracającego stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a ZSRR, było utworzenie na terenie Związku Radzieckiego Armii Polskiej, która miała podlegać zwierzchnictwu Sowietów. Niestety, Stalin nie zamierzał dotrzymać złożonych obietnic. Nowo formującym się oddziałom brakował sprzętu i żywności oraz doskwierały im ekstremalnie niskie temperatury, nawet do minus pięćdziesięciu stopni Celsjusza. W lutym 1942 roku gen. Anders otrzymał rozkaz wymarszu wraz ze swoją armią na front. Dowódca odmówił i zapowiedział wyprowadzenie wojska i cywili ze Związku Sowieckiego. Ewakuacja na Bliski Wschód rozpoczęła się 24 marca 1942 roku. Do listopada na terenie Iranu znalazło się ponad 115 tysięcy Polaków.

Zobacz także

Ładuję...