Korona królów. Jagiellonowie (145)

telenowela historyczna Polska 2023  od 12 lat

W skrócie

Świdrygiełło wykorzystuje konflikt Zofii i Jadwigi, by zbliżyć się do królowej. Władysław jest świadkiem dwuznacznej sytuacji między nimi. Bdzigost zamierza udowodnić swoje szlacheckie pochodzenie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Władysław, Świdrygiełło i Jan Hińcza jadą do Wilna. Po drodze spotykają siostry Holszańskie. Niebawem Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z jedną z poznanych księżniczek - Sonką (Maria Pawłowska). Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk Hohenzollern (Mikołaj Wachowski). Czesi proponują Władysławowi koronę, a relacje z Krzyżakami wciąż są napięte.

W tym odcinku

Rok 1424. Jagiełło dowiaduje się o nieodpowiednim zachowaniu Zofii wobec króla Eryka. Żona tłumaczy mu, że tylko posłuchała Oleśnickiego. Świdrygiełło postanawia wykorzystać konflikt między Zofią i Jadwigą, by zbliżyć się do królowej. Niebawem Władysław jest świadkiem dwuznacznej sytuacji między nim a swoją żoną. Na Wawelu pojawia się Zawisza Czarny. Po koronacji zaprasza on gości na ucztę do swojego domu. Bdzigost, podczas procesu przed sądem miejskim, oświadcza, że jest szlachcicem. Kwestionuje to jednak Jan Głowacz. Sędziowie postanawiają, że Bdzigost musi przedstawić 6 świadków.

Występują

Zobacz także

Ładuję...