Spór o historię: Katyń - metodologia zbrodni

W skrócie
W 1939 roku Sowieci wzięli do niewoli 250 tysięcy żołnierzy. 5 marca 1940 roku wydano decyzję o wymordowaniu polskich oficerów. Wiele tajemnic związanych ze zbrodnią dotąd nie wyjaśniono.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
17 września 1939 roku Związek Radziecki przypuścił atak na broniącą się przed Niemcami Polskę. Sowieci wzięli do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. 2 marca 1940 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR Ławrientij Beri wysłał do Stalina notatkę, w której stwierdził, że zdaniem NKWD przetrzymywani polscy jeńcy powinni zostać zlikwidowani ponieważ stanowią realne zagrożenie dla władzy sowieckiej. 5 marca Biuro Polityczne sowieckiej partii komunistycznej wydało decyzję o wymordowaniu polskich oficerów. Dotąd udało się ustalić, że zginęło czternaście i pół tysiąca jeńców. Ofiary odnaleziono w Katyniu koło Smoleńska, w Piatichatkach pod Charkowem i Miednoje koło Tweru. Przypuszcza się, że miejsc, w których grzebano pomordowanych jest znacznie więcej, jednak do dziś nie zostały one odnalezione. Twórcy zastanawiają się w jaki sposób zaplanowano i wykonano tą ohydną zbrodnię oraz jakie tajemnic z nią związane nadal pozostają nieodkryte.