Giganci historii: Zakony na ziemiach polskich w okresie średniowiecza

teleturniej Polska 2020-2024  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Założony w VI wieku przez św. Benedykta z Nursji klasztor dał początek całej konstelacji zgromadzeń. Zakonnicy nie tylko oddawali się modlitwie, ale też zakładali szkoły, szpitale czy biblioteki.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Założony w VI wieku przez św. Benedykta z Nursji klasztor dał początek całej konstelacji zgromadzeń, które wkrótce pokryły całą ówczesną Europę. Zakonnicy nie tylko oddawali się modlitwie, ale też zakładali szkoły, uczelnie, szpitale, biblioteki, zajmowali się rolnictwem oraz przetwórstwem spożywczym. Przepisywali dawne księgi i tworzyli nowe, by przekazać kolejnym pokoleniom swą bezcenną wiedzę. Zaledwie kilkadziesiąt lat po powstaniu Państwa Polskiego przybyli do niego pierwsi zakonnicy, wnosząc olbrzymi wkład w jego organizację i kulturę. Efekty ich inicjatyw widoczne są do dziś. W XII wieku cystersi, jako pierwsi, sprowadzili nad Wisłę uprawne gatunki jabłoni. Im także przypisuje się zakładanie pierwszych stawów rybnych. Byli prekursorami w hodowli karpia, regulacji rzek i budowie młynów wodnych.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...