Księża wolności 1914-1981: Ksiądz dr Józef Sondej

W skrócie
Ksiądz Józef Sondej w 1941 roku złożył przysięgę i wstąpił do Armii Krajowej jako kapelan. W stanie wojennym ukrywał działaczy Solidarności i organizował pomoc dla rodzin internowanych.
Oglądaj w telewizji
Opis
Portrety duchownych Kościoła katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę. Autorzy przypominają działalność księży, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku, umacniali tradycyjne wartości w II Rzeczpospolitej, a także przeciwstawiali się dwóm okupantom po wybuchu II wojny światowej, walcząc z nazizmem i komunizmem. Nie zabraknie wśród nich tych, którzy współtworzyli wolną Polskę po 1989 roku. Wśród tych wybitnych postaci są arcybiskup Aleksander Kakowski, biskup Adam Sapieha, biskup August Hlond, biskup Władysław Bandurski czy ksiądz Ignacy Skorupka. Nie zabraknie też Karola Wojtyły, czyli późniejszego papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Przypomniani zostaną także ksiądz Jan Zieja, Franciszek Blachnicki czy ksiądz generał Witold Kiedrowski. Nie zbraknie biografii kapelanów Solidarności z Jerzym Popiełuszką na czele.
Ksiądz Józef Sondej urodził się 1 marca 1914 roku w Mazurach. W 1941 roku złożył przysięgę i wstąpił do Armii Krajowej jako kapelan placówki Frysztak. W wyniku działalności księdza i współpracujących z nim kapłanów na terenie jego parafii, Chrystusa Króla w Rzeszowie, mimo sprzeciwu komunistycznych władz, powstało sześć nowych punktów duszpasterskich. W związku z tym ksiądz był inwigilowany przez bezpiekę, nękany przesłuchaniami, rozprawami sądowymi i grzywnami. Józef Sondej powołał Duszpasterstwo Akademickie i Studium Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła. Wspierał też opozycję polityczną w PRL-u, m.in. w lutym 1981 r. strajkujących członków NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. W stanie wojennym ukrywał działaczy Solidarności, organizował pomoc duchową i materialną dla rodzin internowanych.