Korona królów. Jagiellonowie (127)

telenowela historyczna Polska 2023  od 12 lat

W skrócie

Jesień 1420 roku. Księżniczka Sonka podoba się nie tylko królowi Władysławowi. Pragnie jej również książę Świdrygiełło. Kiedy zaczyna ją napastować, dziewczyna gryzie go w rękę i ucieka.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Władysław, Świdrygiełło i Jan Hincza jadą do Wilna. Po drodze spotykają siostry Holszańskie. Niebawem Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z jedną z poznanych księżniczek - Sonką (Maria Pawłowska). Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk Hohenzollern (Mikołaj Wachowski). Czesi proponują Władysławowi koronę, a relacje z Krzyżakami wciąż są napięte.

W tym odcinku

Jesień 1420 roku. Księżniczka Sonka (Maria Pawłowska) podoba się nie tylko królowi Władysławowi. Pragnie jej również książę Świdrygiełło. Kiedy zaczyna ją napastować, dziewczyna gryzie go w rękę i ucieka. Członkowie czeskiej delegacji oferują Jagielle koronę. Władysław przyjmuje ją, ale proponuje, aby oddali tron księciu Witoldowi. Ten z kolei snuje plany o ożenku króla z Sonką. Tymczasem Zygmunt Luksemburski chce zeswatać Jagiełłę z wdowę po czeskim królu Wacławie. Do posagu dołącza Śląsk. Na Wawelu, przeciwny husytom Oleśnicki chce się dogadywać z Luksemburczykiem. Bracia Szafrańcowie są temu przeciwni. Bdzigost tłumaczy Pietrkowi doktrynę husycką. Drugi z mężczyzn wybiega z karczmy i znika razem z mieczem Zyndrama.

Występują

Zobacz także

Ładuję...