Korona królów. Jagiellonowie (118)
W skrócie
Jesień 1418 roku. Trwają negocjacje polsko-krzyżackie. Do Wielony przyjeżdża Wielki Mistrz Michał Kuchmeister. Władysław nie wyraża zgody, by w mediacjach z zakonem uczestniczył papież.
Oglądaj w telewizji
Opis
1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.
W tym odcinku
Jesień 1418 roku. Trwają negocjacje polsko-krzyżackie. Do Wielony przyjeżdża Wielki Mistrz Michał Kuchmeister. Władysław nie wyraża zgody, by w mediacjach z zakonem uczestniczył papież. Stan zdrowia Elżbiety pogarsza się. Księżna Aleksandra prosi Jagiełłę, by nie pokazywał po sobie, że wie jak poważna jest sytuacja z jego żoną. Witold chce poślubić Juliannę Holszańską. Narzeczona jest jednak siostrzenicą jego zmarłej żony, więc musi liczyć na papieską dyspensę. Władysław decyduje, że biskup udzieli parze ślubu bez czekania na wieści z Rzymu. Tymczasem Kunegunda, Aydeniz i Nieradka wciąż próbują odwieść Agatę od ślubu z Martinusem. Podczas uroczystości do kościoła wpada Paweł, który oświadcza, że zna powód, dla którego małżeństwo między nimi nie może zostać zawarte.