Korona królów. Jagiellonowie (122)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Jagiełło postanawia ostatecznie rozprawić się z Krzyżakami. Johann donosi, że palą oni własne wioski. Niebawem Władysław, przekonany przez Witolda, zawiera z zakonem kolejny rozejm.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Jagiełło postanawia ostatecznie rozprawić się z Krzyżakami. Johann donosi, że palą oni własne wioski. Niebawem Władysław, przekonany przez Witolda, zawiera z Zakonem kolejny rozejm. Tymczasem Świdrygiełło prowadzi śledztwo w sprawie satyry na królową. Książę przesłuchuje żaków Macieja, Pawła i Jaśka. W ich obronie staje Bdzigost, który przekonuje, że nie są na tyle wykształceni, by tworzyć tego typu poezję. Musiał to być ktoś związany z dworem. Oleśnicki odrzuca zarzuty i oddaje stronę satyry, na której widnieje podpis Ciołka. Greta wróży królowej. Na dłoni władczyni nie widać jednak wiele dobrego, ale kobieta okłamuje ją, mówiąc, że kolejne lata będą spokojne i szczęśliwe. Granowska trafia na twardy opór Jastrzębca w sprawie tytułu hrabiowskiego dla jej syna. Po podpisaniu rozejmu król wraca do Krakowa. Sędziwój z Ostroroga tłumaczy Szafrańcowi, że Elżbieta została zesłana przez diabła i czeka ich gniew boży. Niebawem Jagiełło spada z konia rażony piorunem.

Występują

Zobacz także

Ładuję...