Korona królów. Jagiellonowie (121)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Lato 1419 roku. Jan Szafraniec czyta Władysławowi fragmenty paszkwilu na królową Elżbietę. Świdrygiełło obiecuje, że odnajdzie autora i uwięzi w lochu. Do Krakowa przyjeżdża syn Granowskiej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Lato 1419 roku. Jan Szafraniec czyta Władysławowi fragmenty paszkwilu na królową Elżbietę. Świdrygiełło obiecuje, że zajmie się tą sprawą - odnajdzie autora i uwięzi w lochu. Przerażony Ciołek próbuje odebrać Oleśnickiemu resztę stron satyry. Na jednej z nich znajduje się bowiem jego podpis. Tymczasem Granowska boi się, że o dziele dowiedzą się jej dzieci. Księżna Aleksandra uspokaja ją, sugerując, że nadanie tytułu hrabiowskiego jej synowi, Janowi Pileckiemu, będzie ciosem dla wrogów królowej. Jagiełło każe Jastrzębcowi jak najszybciej przygotować odpowiednie dokumenty. Wkrótce do Krakowa przyjeżdża syn Granowskiej. Słysząc satyrę na swoją matkę, wygłaszaną przez Wesołka, chce go ukarać. Dochodzi do bójki. Z opresji Jana ratuje Pietrek, giermek Sambora. Chłopak szykuje się na wojnę, co nie podoba się Femce.

Występują

Zobacz także

Ładuję...