Planeta Ziemia 3 (1)
(Planet Earth III)
W skrócie
Świat przyrody na naszych oczach ulega coraz większym przeobrażeniom. Wyprawa do odległych zakątków planety pomaga zrozumieć, jak dzikie zwierzęta przystosowują się do nowych wyzwań.
Oglądaj w telewizji
Opis
Realizowana przez prawie pięć lat trzecia część dokumentu przyrodniczego zamyka trylogię po prawie dwóch dekadach od emisji pierwszej serii. Jej twórcy korzystali z pionierskich technologii filmowych, m.in. lekkich dronów, superszybkich kamer i zdalnie sterowanych głębinowych łodzi podwodnych. W ośmiu odcinkach widzowie zwiedzą najodleglejsze dżungle, najciemniejsze oceaniczne głębiny, największe na świecie jaskinie i najgorętsze pustynie i stepy. Poznają opowieść o woli przetrwania przyrody i zdolnościach adaptacyjnych różnych gatunków. Ziemia jest w punkcie krytycznym, a zmiany w świecie przyrody są odczuwane w każdym ekosystemie i dotykają licznych stworzeń. Seria przedstawia rosnącą potrzebę ochrony i odbudowy przyrody. W ostatnim odcinku widzowie poznają inspirujące osoby z różnych zakątków świata będące twarzą zmiany i ratunku dla Ziemi. Z zaangażowaniem narażają oni życie, aby chronić planetę. Przewodnikiem po serii będzie sir David Attenborough.
W tym odcinku
Wybrzeża rządzone są przez potężne siły, a zamieszkujące je zwierzęta walczą o przetrwanie wśród nieustannych zmian. Południowoafrykański półwysep Robberg jest miejscem, gdzie tysiące kotików afrykańskich tłoczy się na niewielkiej półce skalnej. Młodzik na lądzie jest niezdarny, ale w wodzie okazuje się zwinny i pełen gracji. Wybrzeże w ostatnich latach nawiedza duża liczba żarłaczy białych. Atak tego drapieżnika próbuje odeprzeć kolonia fok. Z kolei do wód otaczających Arktykę przybywają jedne z najdziwniejszych zwierząt: anioły morskie. Czarujące stworzenia są jednocześnie żarłocznymi drapieżnikami. Wybrzeże Szkieletów w Namibii owiane jest złą sławą. W miejscu, gdzie najstarsza pustynia świata spotyka zimne wody Atlantyku, mieszkają lwy. Głodne drapieżniki polują na ogromną kolonię ptaków morskich. Na wybrzeża podróżuje też waleń południowy, który zmierza w stronę półwyspu Valdés w Argentynie. Kolumbii Brytyjskiej posiłku w chłodnych wodach poszukują lądowe węże pończoszniki. Na tropikalnym archipelagu Raja Ampat w Indonezji rafę koralową otacza las drzew namorzynowych. Tworzy on idealne warunki dla strzelczyków, małych ryb, które strzelają z pyszczka strumieniem wody, by strącać owady. W płytkich lagunach meksykańskiego Jukatanu gniazdują flamingi karaibskie. Muszą chronić swoje potomstwo przed tropikalnymi burzami, które nadeszły wcześniej niż zwykle. Na wyspie Raine Island tysiące samic żółwi zielonych zakładają gniazda na brzegu. Niektóre z nich zostają uwięzione podczas odpływu. Od czasu pierwszej wyprawy Davida Attenborough minęło 66 lat. Nie spodziewał się on, że od 1957 roku wyspa ta zmieni się tak bardzo.