Księża wolności 1914-1981: Ks. Stanisław Krzywiński

program historyczny Polska 2021  od 12 lat

W skrócie

Urodzony w 1931 roku ksiądz Stanisław Krzywiński został wikariuszem w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim, następnie związał się z Przemyślem. Wspierał Solidarność.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Portrety duchownych Kościoła katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę. Autorzy przypominają działalność księży, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku, umacniali tradycyjne wartości w II Rzeczpospolitej, a także przeciwstawiali się dwóm okupantom po wybuchu II wojny światowej, walcząc z nazizmem i komunizmem. Nie zabraknie wśród nich tych, którzy współtworzyli wolną Polskę po 1989 roku. Wśród tych wybitnych postaci są arcybiskup Aleksander Kakowski, biskup Adam Sapieha, biskup August Hlond, biskup Władysław Bandurski czy ksiądz Ignacy Skorupka. Nie zabraknie też Karola Wojtyły, czyli późniejszego papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Przypomniani zostaną także ksiądz Jan Zieja, Franciszek Blachnicki czy ksiądz generał Witold Kiedrowski. Nie zbraknie biografii kapelanów Solidarności z Jerzym Popiełuszką na czele.

Ksiądz Stanisław Krzywiński urodził się 19 listopada 1931 roku w Gliniku Górnym koło Krosna. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1957 r., po otrzymaniu święceń kapłańskich, został wikariuszem w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim, następnie związał się z Przemyślem. Wspierał Solidarność. Był nieoficjalnym łącznikiem między Kościołem a środowiskami opozycyjnymi wobec komunistycznego reżimu. Zmarł 20 lutego 2019 roku w Przemyślu.

Ładuję...