Zatoka szpiegów (2)

serial szpiegowski Polska 2023  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Franz dowiaduje się, że jego ojcem jest Polak Kurkowski. Żeby zdobyć informacje dla alianckiego wywiadu, uwodzi sekretarkę Kesslera. Wkrótce Engel informuje go o tym, że namierzył polskiego szpiega.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Franz Neumann (Bartosz Gelner), młody porucznik Abwehry, pochodzi z szanowanej niemieckiej rodziny, która od lat mieszka w Gdańsku. Pewnego dnia jednak odkrywa swoje polskie pochodzenie. Gdy jego ukochana zostaje zamordowana przez Niemców, postanawia zostać polskim szpiegiem. Doświadcza też rozterek miłosnych. Spotyka na swojej drodze dwie fascynujące kobiety, z którymi ma skomplikowane relacje: Annę (Maria Świłpa), Polkę wychowaną na pograniczu dwóch kultur i dwóch wrogich narodów, oraz Gretę (Karolina Kominek), Niemkę, która nie zdaje sobie sprawy, że jest jedynie narzędziem w szpiegowskiej intrydze. Zagrożony dekonspiracją, oszukiwany przez najbliższych, prowadzony przez cynicznego "opiekuna" Engela (Michał Balicki), młody oficer musi dokonywać wyborów pomiędzy lojalnością wobec rodziny, wiernością ojczyźnie a miłością do kobiet.

W tym odcinku

Franz dowiaduje się, że jego ojcem jest Polak o nazwisku Kurkowski. Na ulicy Neumann zostaje napadnięty. Jednym z przestępców okazuje się Staszek, jego dawny kolega. Niebawem Franz odwiedza matkę. Chce dowiedzieć się czegoś więcej o swoim prawdziwym ojcu, ale kobieta unika rozmowy. W końcu przyznaje, że kochała kiedyś Kurkowskiego, ale myślała, że zginął na morzu. Związała się wówczas z Lotharem, który zaopiekował się nią i synem. Franz spotyka mężczyznę, który zostawia mu aparat szpiegowski z adresem skrzynki kontaktowej. Neumann domyśla się, że to wysłannik Johanna. Jest na niego wściekły, ale ten przypomina mu, że musi wykonać zadanie, jeśli nie chce zostać posądzony o zabicie Anny. Żeby zdobyć informacje dla alianckiego wywiadu, Franz uwodzi Ilsę, sekretarkę Kesslera. Postanawia wynająć Staszka, żeby upozorował napad na dziewczynę, której Franz przychodzi na ratunek. Następnego dnia odwiedza ją z kwiatami i poznaje Gretę, żonę Kesslera, której wpada w oko. Franz i Ilse spędzają ze sobą namiętne chwile, ale okazuje się, że sekretarka nie ma dostępu do tajnych dokumentów. Wkrótce Engel informuje Neumanna, że namierzył polskiego szpiega, brata więźnia, który otruł się podczas przesłuchania. Chcą z nim porozmawiać, ale przybywają na miejsce za późno, gdy więźniowie są rozstrzeliwani. Franz zdaje sobie sprawę z okrucieństwa niemieckiej armii wobec polskiej ludności. Niebawem idzie z Ilse na bal, gdzie robi zdjęcia tajnym dokumentom Kesslera. Przekazuje je do skrzynki kontaktowej polskiego wywiadu. Johann informuje go, że jest wolny i nie musi już dla niego pracować, ale proponuje mu przejście na stronę aliantów. Franz jest rozdarty.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...