Trucizny Putina: Wojna (3)

(Les poisons de Poutine: La guerre)

film dokumentalny Francja 2023  od 12 lat

W skrócie

Pojawiające się od 20 lat przypadki otruć kierują podejrzenia w stronę Kremla. Rosjanie uczynili z trucizny strategiczną broń do walki z przeciwnikami politycznymi.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

W latach 20. XX wieku rosyjskie tajne służby utworzyły pierwsze laboratoria do produkcji trucizn, których celem było zwalczanie wrogów komunistycznego reżimu. Wydawało się, że wraz z upadkiem Związku Radzieckiego zakończył się również ten zbrodniczy proceder. Wszystko zmieniło się jednak, gdy do władzy doszedł Władimir Putin. Lista dyplomatów, którzy prawdopodobnie na jego rozkaz zostali otruci, jest długa. Są na niej m.in. trwale oszpecony przez dioksyny były premier i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, zabity radioaktywnym polonem po krytyce Putina i ucieczce do Wielkiej Brytanii Aleksander Litwinienko, otruty za pomocą nowiczoka agent brytyjskich służb wywiadowczych Siergiej Skripal, opozycjonista Aleksiej Nawalny czy dziennikarz Władimir Kara-Murza. Zleceniodawców otruć nigdy nie potwierdzono, ale ich czas i towarzyszące im za kulisami wydarzenia rzucają światło na relacje między Kremlem a Zachodem. Za każdą z tych spraw toczy się ostateczna rozgrywka rodem z czasów zimniej wojny, w której stawką są walka o wpływy, kwestie dyplomatyczne i geostrategiczne.

Pojawiające się od 20 lat przypadki otruć kierują podejrzenia w stronę Kremla i Putina. Rosjanie uczynili z trucizny strategiczną broń do walki z przeciwnikami politycznymi. Każda z takich afer jest jak próba sił między Zachodem a Rosją, odkrywa kulisy rozgrywek, będących pokłosiem zimnej wojny i objaśnia to, co dzieje się od chwili rozpoczęcia konfliktu Rosji z Ukrainą. Z upływem lat Putin stawał się coraz bardziej zuchwały i bezkarny. Zabijał swoich wrogów, kiedy i gdzie tylko chciał, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. Konflikt trwa, a jego końca nie widać.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...