Zaginione - odnalezione: Jacek Malczewski "Przy fortepianie"
W skrócie
Obraz Jacka Malczewskiego 'Przy fortepianie' to portret sióstr malarza. W 2019 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informację, że dzieło wystawiono na sprzedaż w Londynie.
Oglądaj w telewizji
Opis
Utrzymana w atmosferze detektywistycznego śledztwa seria poświęcona odzyskanym po latach skarbom polskiego dziedzictwa materialnego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tropi zabytkowe przedmioty, zaginione na skutek wojennej przeszłości Polski. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu dziełu, które przepadło w czasach wielkich grabieży - potopu, okupacji, komunizmu. W programie pojawiają się materiały operacyjne policji i inne archiwalia. Prezentowane jest także samo dzieło sztuki.
Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" z 1877 roku to portret dwóch sióstr malarza - młodszej Heleny, późniejszej żony Wacława Karczewskiego, oraz starszej Bronisławy. Jego losy w czasie II wojny światowej pozostają nieznane. Nie widnieje na listach ewakuacyjnych, mógł więc paść ofiarą szabru z budynku Muzeum Narodowego w Warszawie. W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało informację, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. Jak się okazało, w 1997 r. dzieło zakupiono na licytacji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku. Natychmiast podjęto działania w celu wycofania go z aukcji. 24 grudnia wysłano do Londynu wniosek restytucyjny, który dom aukcyjny przekazał ówczesnemu posiadaczowi obrazu, Kevinowi McCormackowi, który podjął decyzję o dobrowolnym i bezwarunkowym zwrocie dzieła. Za ten gest został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość przekazania obrazu do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie odbyła się 22 czerwca 2020 roku.