Zatoka szpiegów (1)

serial szpiegowski Polska 2023  od 16 lat
zdjęcie

W skrócie

Gdynia, lato 1940 r. Franz Neumann, 24-letni porucznik Abwehry, zostaje oddelegowany do współpracy z marynarką wojenną III Rzeszy. Przypadkiem dowiaduje się, że jego ojciec mógł być Polakiem.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Franz Neumann (Bartosz Gelner), młody porucznik Abwehry, pochodzi z szanowanej niemieckiej rodziny, która od lat mieszka w Gdańsku. Pewnego dnia jednak odkrywa swoje polskie pochodzenie. Gdy jego ukochana zostaje zamordowana przez Niemców, postanawia zostać polskim szpiegiem. Doświadcza też rozterek miłosnych. Spotyka na swojej drodze dwie fascynujące kobiety, z którymi ma skomplikowane relacje: Annę (Maria Świłpa), Polkę wychowaną na pograniczu dwóch kultur i dwóch wrogich narodów, oraz Gretę (Karolina Kominek), Niemkę, która nie zdaje sobie sprawy, że jest jedynie narzędziem w szpiegowskiej intrydze. Zagrożony dekonspiracją, oszukiwany przez najbliższych, prowadzony przez cynicznego "opiekuna" Engela (Michał Balicki), młody oficer musi dokonywać wyborów pomiędzy lojalnością wobec rodziny, wiernością ojczyźnie a miłością do kobiet.

W tym odcinku

Gdynia, lato 1940 roku. Franz Neumann, 24-letni porucznik Abwehry, pasierb wysoko postawionego oficera gdańskiej policji, zostaje oddelegowany do współpracy z marynarką wojenną III Rzeszy. Jego przełożonym jest komandor Kessler (Mariusz Bonaszewski). Franz nie stroni od alkoholu i narkotyków. Podczas jednej z wizyt w knajpie wdaje się w bójkę, stając w obronie kelnerki Anny. Po wszystkim odprowadza ją do domu. Okazuje się, że dziewczyna jest Polką, którą Franz znał jeszcze z dzieciństwa. Gdy Anna sugeruje, że ojciec mężczyzny był Polakiem, wpada on we wściekłość i traci przytomność. Następnego ranka budzi się obok zwłok Anny i przerażony ucieka z miejsca zdarzenia. Niebawem odnajduje go barman Johann (Karol Pocheć) który pokazuje mu zdjęcia, sugerujące, że to on zabił kobietę. Proponuje mu układ - odda mu negatywy fotografii w zamian za informacje dla brytyjskiego wywiadu. Franz, przyparty do muru, zgadza się na współpracę. Tymczasem wiadomość o tym, że jego ojciec mógł być Polakiem, nie daje mu spokoju. Postanawia odwiedzić matkę, aby poznać prawdę o swoim pochodzeniu. Przeszukując przechowywane przez nią pamiątki, natrafia na tajemniczą wizytówkę pastora prowadzącego Dom Szwedzkiego Marynarza w Gdyni. Tego samego wieczoru porcie wojennym żegna brata Otta, który wypływa na swój pierwszy bojowy rejs na niszczycielu.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...