Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Walki o pamięć odsłona kolejna (299)
W skrócie
Na Mazowszu pojawia się opowieść o grupie bojowników Polskiej Organizacji Wojskowej, która w październiku 1918 r. rozbiła kolumnę wojsk pruskich. Znaleziono dowody, że doszło do takiego starcia.
Oglądaj w telewizji
Opis
Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.
Na północno-zachodnim Mazowszu pojawia się opowieść o grupie bojowników Polskiej Organizacji Wojskowej, która w październiku 1918 roku rozbiła dużą kolumnę wojsk pruskich. Historycy nie odnajdowali do tej pory dowodów na owo wydarzenie. Jednak w domowym archiwum jednego z mieszkańców wsi Dobre twórcy odkryli fotografię kapliczki z napisem "Na pamiątkę walki stoczonej w tym miejscu przez oddział POW z pruskim najeźdźcą w dniu 10 X 1918 roku - uczestnicy tejże w podzięce za wolność Ojczyzny krzyż ten stawiają". Na zdjęciu wokół widać także grupę kilkunastu mężczyzn. Przez kilka dni prowadzący obeszli wiele kapliczek, aż dotarli do relacji, z której wynika, że Niemcy w 1939 roku kazali napis zalepić cementem.