Natura w Jedynce: Park Narodowy Masai Mara: Sanktuarium kotowatych (1/2)
(Masai Mara, regards sauvages)
W skrócie
Na poprzecinanych oazami terenach sawanny dorasta nowe pokolenie drapieżników - lwów, gepardów i lampartów. Każda z rodzin dużych kotów preferuje odmienny tryb życia.
Oglądaj w telewizji
Opis
Rezerwat Narodowy Masai Mara w Kenii słynie z bogactwa i gęstości dzikiej przyrody. To tutaj dobiega kresu wielka migracja gnu, które każdego roku podróżują z Serengeti w poszukiwaniu zielonych pastwisk. Pod czujnym okiem drapieżników żyją tu setki tysięcy roślinożerców. Twórcy dokumentu opowiedzą o rozgrywającej się w tym rejonie wielkiej historii dzikiej przyrody, w której spotykają się ofiary i drapieżniki, a każde spotkanie może zadecydować o ich losie.
Prowincja Wielkiego Rowu w zachodniej Kenii słynie z rozległych płaskowyżów i zadrzewionych wzgórz. Na terenie sawanny znajduje się Park Narodowy Masai Mara. W położonym na wysokości 1500 m, poprzecinanym oazami rejonie znalazły schronienie liczne zwierzęta, m.in. trzy najsłynniejsze gatunki afrykańskich kotów. Majestatyczne i władcze lwy tworzą niewielkie, rodzinne stada. Gepard to samotnik, który na rozległych, porośniętych trawą łąkach wypatruje ofiar. Lampart bezszelestnie przemierza porośnięte lasami masywy. Gatunki te różnią się zatem nie tylko wyglądem, ale i trybem życia.