Giganci historii: Historia polskich skoków narciarskich

teleturniej Polska 2020-2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W Polsce pierwszy pokaz skoków narciarskich odbył się w 1907 roku w Parku Kilińskiego we Lwowie i przyciągnął tłumy widzów. W 1910 roku na zakopiańskich Kalatówkach powstała profesjonalna skocznia.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

W Polsce pierwszy pokaz skoków narciarskich odbył się w 1907 roku w Parku Kilińskiego we Lwowie i przyciągnął tłumy widzów. W 1910 roku na terenie ówczesnej Galicji na zakopiańskich Kalatówkach powstała profesjonalna skocznia. Trzy lata później student politechniki Jan Jarzyna, jako pierwszy Polak, odniósł zwycięstwo w międzynarodowym konkursie, który organizowano w Austrii. Skoki narciarskie stały się jednak naprawdę popularne wśród Polaków dopiero po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...