Korona królów. Jagiellonowie (105)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Król Władysław jedzie do Płocka, do siostry Aleksandry. Między władcą a Elżbietą Granowską wkrótce rodzi się uczucie. Polacy na soborze w Konstancji ostro potępiają satyrę Falkenberga.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Polscy panowie chcą po raz kolejny wyswatać Jagiełłę. Władysław jedzie do Płocka do siostry Aleksandry. Między królem a Elżbietą Granowską wkrótce rodzi się uczucie. Tymczasem królewna Jadwiga boi się przyszłej macochy. Uważa, że nie trzeba szukać nowej królowej, gdyż to ona ma zasiąść na polskim tronie. Polacy na soborze w Konstancji ostro potępiają satyrę Falkenberga. Jagiełło pisze list do Mikołaja Trąby, w którym domaga się oskarżenia nie tylko Falkenberga, ale i zakonu krzyżackiego. Wielki Mistrz Michał Kuchmeister każe Heinrichowi przekonać kardynałów, że zakon nie ma z Falkenbergiem nic wspólnego. W Krakowie żacy Maciej, Jasiek i Paweł chcą zdobyć korzeń mandragory. Według legendy grozi to śmiercią, ale nie zważają na niebezpieczeństwo. Dzięki niemu Paweł będzie mógł zdobyć serce wdówki Agaty.

Występują

Zobacz także

Ładuję...