Giganci historii: Polska kawaleria w XX wieku

teleturniej Polska 2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Tradycje polskiej kawalerii sięgają średniowiecza. Jej zaczątkiem była elitarna drużyna Mieszka I. W XVII wieku to właśnie konnica stała za największymi zwycięstwami I Rzeczypospolitej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Tradycje polskiej kawalerii sięgają średniowiecza. Jej zaczątkiem była elitarna drużyna Mieszka I. W XVII wieku to właśnie konnica stała za największymi zwycięstwami I Rzeczypospolitej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po zaborach znów zyskała na wartości, by stanąć do walki o granice odrodzonego państwa. Zalążkiem konnicy Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej by patrol Beliny. Kawaleria pokazała swoje niezwykłe umiejętności podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...