Korona królów. Jagiellonowie (103)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Po śmierci żony Jagiełło chce jak najszybciej wyjechać z Krakowa. Załamana Jadwiga zaprzyjaźnia się z Pietrkiem. Anna Witoldowa chce wydać za Jagiełłę swoją wnuczkę. Witold popiera jej pomysł.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Po śmierci żony Jagiełło chce jak najszybciej wyjechać z Krakowa. Ochmistrz Jakusz z Boturzyna (Wojciech Cygan) mówi dwórce i matronom, że zgodnie ze zwyczajem, wraz z odejściem królowej, muszą opuścić Wawel. Elżbieta z Goraja wraca do matki, a Sofia zamieszka z Femką. Załamana królewna Jadwiga zaprzyjaźnia się z Pietrkiem. Femka tłumaczy królowi, że dziewczynka cierpi po śmierci matki i szuka przyjaciela. Anna Witoldowa chce wydać za Jagiełłę swoją wnuczkę Annę. Witold popiera jej pomysł. Tymczasem śmierć królowej cieszy przebywających w Konstancji Krzyżaków. Zamierzają wykorzystać żałobę polskiej delegacji i uderzyć. Na traktach do Krakowa grasuje banda. Dowodzi nią Mścisław.

Występują

Zobacz także

Ładuję...