Korona królów. Jagiellonowie (101)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Rok 1416. Anna uwalnia kruka, który zaplątał się w krzaku dzikiej róży. Rani rękę kolcami. Niebawem pojawiają się u niej pierwsze objawy tężca. Królowa prosi Jana Szafrańca o spowiedź.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Wiosna 1416 roku. Anna uwalnia kruka, który zaplątał się w krzaku dzikiej róży. Rani rękę kolcami. Niebawem zaczyna się źle czuć, pojawiają się pierwsze objawy tężca. Królowa prosi Jana Szafrańca o spowiedź. Dyktuje mu też treść listu, który ma być wysłany do Konstancji. Krzyżacki prokurator Piotr z Ornety (Dariusz Biskupski) chce przekupić Rekutisa (Kordian Rekowski). Żmudzini oświadczają, że ich naród przyjmie chrzest z rąk Polski i Litwy. Dają też świadectwo krzyżackich zbrodni w swoim kraju. Sobór zakazuje zakonowi najeżdżać na ich ziemię. Przebywający w Lublinie Władysław Jagiełło czeka na dobre wieści z soboru. Wreszcie dociera list od Mikołaja Trąby. Radość jest jednak umiarkowana, bo do zwycięstwa jeszcze daleko. Tymczasem Pietrek chce ruszyć na wojnę. Femka boi się o syna.

Występują

Zobacz także

Ładuję...