Tajemnice afrykańskich drzew (1)
(Rooted: Memoirs of Acacia)
W skrócie
Filmowcy przemierzają pełen kontrastów kontynent. Ukazują jego niezwykłość przez pryzmat opowieści o wybranych drzewach oraz ich kluczowej roli w życiu przedstawicieli fauny.
Oglądaj w telewizji
Opis
Rosnące w gorącym klimacie Afryki drzewa pełnią niezwykle ważne funkcje. Dają tak bardzo potrzebny cień i schronienie wielu gatunkom zwierząt, ptaków, owadów, a także ludziom. Dostarczają pokarmu roślinożercom. Dodatkowo ułatwiają orientację w terenie i gromadzą wodę. Z natury są długowieczne. Niektóre z nich mogą żyć nawet kilkaset lat. Twórcy serii przyglądają się dokładniej pięciu gatunkom afrykańskich drzew: akacji parasolowatej, afrocarpus falcatus, ficus cordata, baobabowi i kigelii afrykańskiej. Są one prawdziwymi mistrzami w sztuce przetrwania.
W tym odcinku
Wznosząca się na sawannie akacja parasolowata swój kształt zawdzięcza w dużej mierze żyrafom, które objadają jej liście. Drzewo jest w stanie przetrwać przez długi czas w trudnych warunkach dzięki imponującym korzeniom osiągających nawet 50 metrów długości. Rosną one kilka razy szybciej niż część naziemna rośliny, by jak najprędzej dostać się do podziemnych warstw wody. Ostre kolce akacji mają za zadanie chronić ją przed nadmiernym zjadaniem. Dodatkowym mechanizmem obronnym jest wydzielana przez drzewo tanina, naturalny garbnik, który sprawia, że liście stają się gorzkie. Zwierzęta przerywają w wówczas posiłek w tym miejscu i wędrują dalej. Drzewo daje również schronienie mrówkom, które zamieszkują bulwiaste podstawy kolców i zjadają produkowany przez roślinę nektar. Dotkliwie kąsające owady odstraszają w zamian słonie i żyrafy.