Giganci historii: Rozbicie dzielnicowe w Polsce

teleturniej Polska 2020-2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Inicjatorem rozbicia dzielnicowego był Bolesław Krzywousty. Konfliktom miał zaradzić testament, będący próbą znalezienia równowagi między sprawiedliwym podziałem kraju a troską o jedność państwa.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Inicjatorem rozbicia dzielnicowego był Bolesław Krzywousty. Władca był skłócony ze swoim bratem Zbigniewem. Kolejnym konfliktom miał zaradzić testament, będący próbą znalezienia równowagi między sprawiedliwym podziałem kraju a troską księcia o utrzymanie jedności państwa. Na jego mocy Krzywousty ustanowił z pryncypialnej części kraju tzw. dzielnicę senioralną. Rządy miał tam sprawować najstarszy mężczyzna w rodzie. Po śmierci księcia szybko jednak wybuchły spory między jego synami.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...