Chłopi: Jagna (2)

film obyczajowy Polska 1973  od 12 lat

W skrócie

Antek siedzi w areszcie. Przed śmiercią Boryna mówi Hance o ukrytych pieniądzach, dzięki którym można uwolnić męża. Jagna romansuje z wójtem. Chłopi winią ją za wszelkie nieszczęścia.

Oglądaj w telewizji

So 27.07 16:30
Kino Polskalogo

Opis

56-letni Maciej Boryna (Władysław Hańcza) żeni się z młodą i piękną Jagną (Emilia Krakowska). W obawie o prawa do spadku jego dzieci są temu przeciwne. Syn Antek wyprowadza się do teściów z żoną, ale potajemnie spotyka się z Jagną. Maciej przyłapuje ich, a kochankowie ledwie uchodzą z życiem. Tymczasem dziedzic chce sprzedać las, z którego korzystają chłopi. Ekranizacja powieści Władysława Stanisława Reymonta.

Uczestnicy tragicznej w skutkach awantury podczas wyrębu lasu zostają wypuszczeni na wolność. W areszcie pozostaje jedynie Antek Boryna (Ignacy Gogolewski), któremu grozi kilkuletni wyrok za zabójstwo jednego z drwali. Jego ojciec Maciej (Władysław Hańcza) bardzo podupada na zdrowiu. Pod nieobecność męża sprawami gospodarstwa zajmuje się żona Antka, Hanka (Krystyna Królówna), którą ciężko chory teść sprowadził wraz z dziećmi do swojego gospodarstwa. Przed śmiercią Maciej przekazuje synowej informacje o pieniądzach na uwolnienie Antka i nakazuje jej, aby wydostała go z aresztu. Tymczasem owdowiała Jagna (Emilia Krakowska), mieszkająca teraz pod jednym dachem z żoną Antka, marzy o powrocie do domu matki, Dominikowej (Jadwiga Chojnacka). Ta jednak nakazuje córce pozostać i walczyć o prawo do spadku po mężu. Niebawem młoda wdowa wdaje się w romans z żonatym wójtem Piotrem (August Kowalczyk), budząc zgorszenie mieszkańców wsi. Dzięki staraniom Hanki jej mąż zostaje warunkowo zwolniony z aresztu. Chłopi obarczają Jagnę winą za wszystkie nieszczęścia, jakie spadają na wieś. W końcu postanawiają przykładnie ją ukarać. Druga część ekranizacji powieści Władysława Stanisława Reymonta, uhonorowanej Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1924 roku.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...