Tam, gdzie się ludzie nie umawiali: Kopciuszek, Paradis i plac Trzech Krzyży
W skrócie
Na placu Trzech Krzyży istniały dwie kawiarnie odwiedzane przez ludzi związanych ze 'Szpilkami'. 'U Marca' zbierali się ludzie pióra, w 'Lajkoniku' przebywało towarzystwo z kręgów plastycznych.
Oglądaj w telewizji
Opis
Serial ukazuje życie zawodowe i towarzyskie, które toczyło się w dawnej Warszawie - w kawiarniach Czytelnika, PIW-u, Literackiej oraz w słynnej w latach 60. i 70 XX w. restauracji SPATiF-u. Opowiadają o nim najwybitniejsi artyści: Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Kutz oraz pisarze: Marek Nowakowski, Janusz Krasiński, Janusz Głowacki i Andrzej Wat. Niegdysiejszy świat warszawskich kawiarni odchodzi w przeszłość wraz z ich pokoleniem.
W tym odcinku
Na placu Trzech Krzyży istniały dwie kawiarnie odwiedzane chętnie przez ludzi związanych z tygodnikiem satyrycznym "Szpilki". W pierwszej "U Marca" zbierali się głównie ludzie pióra, w drugiej, w "Lajkoniku" przebywało towarzystwo z kręgów plastycznych pisma. Po likwidacji kawiarni "U Marca" przez ówczesne władze obie grupy integrowały się w "Lajkoniku". Narratorami tego odcinka są: przedwojenna tancerka, aktorka, autorka tekstów satyrycznych Stefania Grodzieńska; profesor literatury Alina Kowalczykowa oraz założycielka Hofflandu, projektantka mody Barbara Hoff.