Serialowa nostalgia: Rodzina Kanderów: Nowe porządki. Rok 1953 (4/12)

serial obyczajowy Polska 1988  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

1953 r. W kopalni dochodzi do konfliktu między Botorem a Wojtkiem, zastępcą mechanika. Ten drugi zostaje aresztowany za działalność w PPS.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Perypetie śląskiej rodziny tuż po II wojnie światowej. Kanderowie pozostają wierni tradycyjnemu, patriarchalnemu modelowi rodziny. Podobnie jak ich przodkowie żyją dzięki pracy w kopalni. Kiedy w mieście pojawiają się przybysze z innych stron Polski, w rodzinie dochodzi do przełomu. Styl bycia i wyznawane zasady życia przyjezdnych są znacznie swobodniejsze. Powoduje to ostre konflikty między mieszkańcami Czarnego Śląska a ludnością napływową.

W tym odcinku

Wiosna 1953 roku. Do KWK "Jedność" przybywa grupa żołnierzy. Jeden z nich, Antoni Bareczko, zwraca uwagę Botora swą pracowitością i zaangażowaniem. Tymczasem w kopalni nie dzieje się najlepiej. Kłopoty z produkcją stają się powodem konfliktu między Botorem a Wojtkiem, pełniącym funkcję zastępcy głównego mechanika. Jakiś czas później Wojtek zostaje aresztowany za swoją działalność w PPS. W zgodnej opinii załogi odpowiedzialność za to ponosi Botor.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...