Korona królów. Jagiellonowie (85)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Na Wawelu trwają przygotowania do ślubu księżniczki Cymbarki Mazowieckiej z Ernestem Habsburgiem zwanym Żelaznym. Przyszłej pannie młodej nie śpieszy się jednak do zamążpójścia. Woli polowania.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Na Wawelu trwają przygotowania do ślubu księżniczki Cymbarki Mazowieckiej (Aniela Płudowska) z Ernestem Habsburgiem zwanym Żelaznym (Jakub Łopatka). Przyszłej pannie młodej nie śpieszy się do zamążpójścia. Woli polowania. Na Wawelu wpada jej w oko interesujący mężczyzna. Katarzyna Gorajska rozpacza, że musi przebywać w klasztorze. Boi się, że nikt nie będzie chciał się z nią ożenić. Po jej powrocie do Krakowa Karim i Dobek prześcigają się w zalotach. Anna dowiaduje się, że Elżbieta Granowska czuwała w Płocku przy łożu chorego Jagiełły. Zyndram, który w czasie spotkania z królem stracił przytomność, zaczyna podejrzewać, że ktoś dosypał mu czegoś do polewki. Trzeba wybrać następcę Kurowskiego na arcybiskupstwo gnieźnieńskie. Kandydatami są Wojciech Jastrzębiec oraz Mikołaj Trąba. Lech planuje oddać wnuczkę na wieś.

Występują

Zobacz także

Ładuję...