Korona królów. Jagiellonowie (81)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Początek roku 1411. Zgodnie z podpisanym pokojem polsko- krzyżackim Żmudź wraca do Litwy, Korona jednak nie odzyskuje Pomorza. Oleśnicki boi się, że jego kariera duchownego jest skończona.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Początek roku 1411. Zgodnie z podpisanym pokojem polsko-krzyżackim Żmudź wraca do Litwy, Korona jednak nie odzyskuje Pomorza. Wielki mistrz Heinrich von Plauen (Mikołaj Osiński) wysyła Heinricha (Oliwer Witek) z tajną misją do Budy. Zawisza Czarny i Mszczuj od jego sługi dowiadują się o akcji i o szlachciance w niewoli. Oleśnicki boi się, że jego kariera duchownego jest skończona, ponieważ w obronie Jagiełły zabił pod Grunwaldem Dypolda. Femka martwi się, że Zyndram po powrocie z wojny dziwnie się zachowuje. Mówi o tym Annie Cylejskiej. Lech i Bogdan spierają się o przyszłość Nieradki i dziecka.

Występują

Zobacz także

Ładuję...